Ruža
30. 10. 2010
Ruže pôsobia dominantne v záhonoch, na oblúkoch či pri stenách a múroch. Sadiť sa môžu i v letných mesiacoch, pokiaľ sú v pestovateľskej nádobe. Slnečné stanovište podporuje rast kvitnutie ruží. Slnko vysuší rýchlejšie mokré listy, čo zabráni prípadnému napadnutiu hubovými chorobami. Ruže sú hlboko koreniace rastliny, ktoré uprednostňujú kyprú, priepustnú pôdu. Ich korene sa ťahajú do hĺbky, aby tam našli vodu a živiny. Ak máte utlačenú, nepriepustnú pôdu, musíte ju bezpodmienčne prekypriť do hĺbky minimálne 50cm. Ruže obľubujú čerst vý vzduch,preto ich nesaďte do úzkych kútov záhrady. V týchto zákutiach ich skôr ohrozí múčnatka, hubové ochorenie a listové vošky. Nevhodné je i miesto pod korunou stromu, z ktorej stekajú kvapky vody na listy. Ich vlhkosť uvoľňuje cestu múčnatke a hubovým chorobám. Nesaďte ruže do " unavenej" pôdy, kde predtým rástli ruže alebo ovocné stromy. Vyberte im nové stanovište. Ak už musíte sadiť ruže na to isté miesto, vymeňte zem do hĺbky 50cm.
Sadenie
Pri kúpe ruží si všimnite, či je vrúbľované miesto prikryté substrátom. Ako postupovať pri sadení?
Pred sadením postavte rastlinu do "vodného kúpeľa", kým neprestanú vystupovať vzduchové bubliny.
Jamu vykopte dostatočne širokú i hlbokú - nezávisí to od veľkosti balu, ale od miesta vrúbľovania.
Toto miesto sa nachádza medzi koreňovým krčkom a nadzemnou časťou. Musí byť 5 cm pod povrchom.
Vykopanú zeminu zmiešajte so substrátom. Opatrne odstráňte črepník a fóliu.
Horná hrana balu má byť s pôdou v rovine. Doplňte zmesou substrátu a zeminy a polejte.
Po zasadení naneste 20-30 cm vrstvu nástielky, do ktorej pridáte humus.
Vzdialenosti
Rýchlo rastúce záhonové ruže sa sadia v malých skupinách alebo v záhone vo vzdialenostiach 50cm.
Nízko rastúce záhonové ruže by sa nemali sadiť vo väčších vzdialenostiach ako 30cm.
Parkové a kríčkové ruže saďte vo vzdialenostiach 80-120 cm
Popínavé 100-150 cm
Výživa
Korene vysychajú oveľa rýchlejšie ako nadzemná časť, preto ich treba chrániť pred slnkom a vetrom mulčovacou nástielkou. Výživu nepridávate pred a počas sadenia, ale po položení nástielky pridajte humus. Bráni to odparovaniu vody počas horúcich dní a neskôr je výbornou ochranou proti mrazom. Draslík je v dobrej pôde prítomný a stará sa o látkovú výmenu. Ak ho má rastlina nedostatok, je citlivejšia a náchylnejšia na choroby. Pridajte im ho v letných mesiacoch. Dusík pridávajte v období rastu najneskôr však v júni. V druhej polovici júla už nehnojte, aby ste podporili dobré vyzretie.
Strihanie
Letný strih ruží sa líši od jarného a jesenného. Týka sa tých odrôd, ktoré kvitnú viackrát. V júni, po prvom kvitnútí rastliny, vezmite ostré nožnice a zostrihajte ju až pod kvety. Väčšinou sa reže tretí alebo štvrtý pár listov pod kvetom. V žiadnom prípade nerežte príliš radikálne, pretože listy predstavujú pľúca rastliny a čím hlbšie režete, tým viac listov rastlina stráca. Správne strihaná a dostatočne olistená rastlina asi po 6 týždňoch zakvitne znovu. Odrezané časti odstráňte, pretože sú živnou pôdou pre huby a následne vznik hniloby rastlín. Odrezať priamo na hlavnom kmeni treba i divé výhonky, ľudovo nazývané vlk. Rozoznáte ich veľmi ľahko - majú na rozdiel od iných svetlú zelenú farbu. Ak ich ponecháte na rastline, vytvorí mnoho ďalších podobných výhonkov.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.